6 tipů pro dokonale čistou podlahu + bonus na závěr
Mnozí zákazníci se na nás obracejí s prosbou o radu, jak správně pečovat o plastové dlaždice Fortelock a jak je čistit. Častokrát nevědí, jaký čisticí prostředek použít, výsledkem čehož bývá v lepším případě znečištěná podlaha, nebo podlaha, která se obtížně čistí a v horším případě až poškozené dlaždice. Přinášíme vám proto 6 tipů, jak správně pečovat o PVC dlaždice Fortelock (případně další PVC materiály jako například linoleum).
1. Prevence
Určitě se shodneme na tom, že nejlepším řešením je podlahu nešpinit. To je v praxi nemožné, ale měli bychom se snažit tomu v co největší možné míře zamezit. Ideálním způsobem je využití tzv. čisticích zón před vstupem do budov. Ty by měly mít velikost minimálně 2–3 kroky, čímž docílíme minimalizování nečistot vnášených do prostoru. Posloužit k tomu mohou rohože, které se snadno a rychle čistí.
2. Pravidelné čištění
Čím déle necháme na dlaždice působit různé nečistoty, tím obtížněji se nám budou čistit. Pravidelným čištěním docílíte toho, že dlaždice budou stále jako nové a váš prostor bude krásnější a reprezentativnější. Počet čištění závisí na intenzitě používání, avšak doporučujeme dlaždice čistit minimálně 1x týdně. Při pravidelném čištění speciálními přípravky, jako je například Dr. Schutz Čisticí přípravek R 1000, zanecháte po každém čištění na dlaždicích jemný ochranný voskový filtr, který ochrání dlaždice před znečištěním a zároveň se budou snáze čistit.
3. Čisticí prostředek
Často se potýkáme s problémem, kdy si zákazník koupí obyčejný čisticí prostředek a následně je zklamán, že se dlaždice nedají vyčistit. Není to ovšem problém dlaždic, ale problém čisticího prostředku. Při použití správného čističe můžete velmi jednoduše docílit vzhledu nových dlaždic. Pro všechny dlaždice Fortelock doporučujeme čističe od renomovaného německého výrobce Dr. Schutz.
Pro generální a hloubkové čištění zažrané špíny doporučujeme Základní čistící prostředek R, který odstraní i ty nejodolnější skvrny či staré ochranné nátěry. Stačí ho nanést v doporučeném poměru s vodou, nechat působit 10 až 15 minut, vydrhnout kartáčem nebo čisticím strojem, a následně jen omýt vodou a podlaha je jako nová.
Pro každodenní a pravidelné čištění doporučujeme Čisticí prostředek R 1000. Jeho výhoda je, že nepění, nezanechává šmouhy a navíc na povrchu dlaždic vytváří jemný ochranný voskový film, který chrání dlaždice před znečištěním a zároveň pomáhá ke snadnějšímu čištění.
Samozřejmě každý povrch vyžaduje jiný čistič – pro lakované povrchy je nutno použít speciální PU čistič, pro ESD dlaždice Čistič ESD. V případě lokálních znečištění lze použít Univerzální odstraňovač skvrn Elatex, který odstraní skvrny od vína, ovocných džusů, čokolády, asfaltu, žvýkaček a podobně.
4. Rychlé odstranění znečištění
Jak se říká – není třeba plakat nad rozlitým mlékem. Je nutné vzít hadr a utřít ho. A to je velmi důležité i u dlaždic. Mléko jim sice neublíží, avšak žíraviny nebo rozpouštědla jako například benzin nebo nafta mohou při delším působení zapříčinit jejich nenávratné poškození. Proto je třeba tyto látky co nejrychleji z dlaždic odstranit. V případě, že tekutina zateče i do zámků, je třeba dlaždice co nejdříve rozebrat, vyčistit a před složením důkladně vysušit.
Přesně opačný přístup je třeba zvolit při aplikaci čisticích prostředků. V případě použití Základního čističe R je extrémně důležitý čas jeho působení na nečistoty. Doporučujeme nechat čistič působit minimálně 10 až 15 minut a teprve následně špínu odstranit. Jen takovým způsobem dokáže čistič efektivně odbourat zažranou špínu. V případě většího znečištění lze postup opakovat.
5. Není kartáč jako kartáč
Asi si dokážete představit, jak by skončilo mytí auta drátěným kartáčem. Stejný problém může vzniknout, budete-li dlaždice čistit nevhodným brusným kartáčem nebo talířem. Při čištění čisticím strojem doporučujeme zvolit čisticí talíř s kartáčky červené barvy. A pokud si kladete otázku, jestli je lepší čisticí talíř nebo válec, tak máme pro vás odpověď. Pro dezény, jaké mají dlaždice Fortelock, jsou vhodnější čisticí talíře s kartáčky (ne s padem). Špínu dokáží odstranit lépe a rychleji než ty válcové.
Při ručním čištění doporučujeme sáhnout po klasickém kartáči se středně tvrdými štětinkami, které se dokážou dostat i do jemných drážek dezénů dlažby Fortelock.
6. Ochranný štít
Účinnou prevencí před znečištěním dlaždic je aplikace speciálního polyuretanového ochranného laku, který usnadní jejich následnou údržbu a vylepší jejich vzhled. Lak se aplikuje přímo ve výrobě a zákazník dostává již hotovou lakovanou dlaždici.
Bonus
Připravili jsme pro vás video, ve kterém uvidíte, jak jednoduše docílit toho, že vaše dlaždice budou znovu jako nové. Pro tento účel jsme vybrali extrémně znečištěné dlaždice, na které jsme aplikovali výše zmíněné čističe a postupy. O jejich výsledku se přesvědčte sami.