Jak vybrat správnou ESD podlahu?
V minulých dílech našeho seriálu jsme si řekli, proč by měly firmy řešit problematiku ESD a jak by měly vybavit svůj EPA prostor. Dnes se zaměříme na výběr správné podlahy, která splňuje požadavky evropských předpisů a která efektivně odvádí elektrický náboj.
Proč podlahu?
Jak jsme upozornili v předchozím článku, funkční podlaha je jedním z nejdůležitějších prvků v boji proti ESD. Investice do funkční ESD podlahy není vůbec zanedbatelná a často dosahuje úrovně stovek tisíc korun. Je proto velmi důležité vybrat takovou, která bude spolehlivá, ověřená a která bude sloužit dlouhá léta bez problémů. Jak vybrat tu správnou?
Jakou podlahu?
Na trhu existuje mnoho typů podlah, které pomáhají odvádět elektrický náboj. Směrodatná norma, která pomáhá zorientovat se ve výběru podlah, a která klade požadavky na ochranu elektrických součástek je norma EN 61340-5-1. Ta ukládá výrobcům podlah kritéria, která musí podlahy splňovat k tomu, aby uměly efektivně odvádět elektrický náboj.
Funkční parametry
Jedním z nich je odpor k uzemnitelnému bodu, který musí být v případě kvalifikace podlah Rgp < 1 × 109 Ω, tedy nižší než 1 Giga Ohm.
Zde je ovšem třeba brát v úvahu to, že podlaha je například v EPA prostoru vždy součástí systému pro odvedení elektrického napětí. Je proto vhodné a doporučeno, aby se elektrický odpor testoval nejen na podlaze, ale v systému. Ten se v tomto případě skládá z osoby která na podlaze vykonává nějakou činnost, z ESD obuvi, kterou tato osoba nosí, a samotné podlahy. V takových případech testujeme tzv. systémový odpor. I ten uvádí norma EN 61340-5-1.
Norma udává, že systémový odpor měřený podle EN 61340-4-5 je Rg < 1 × 109 Ω a zároveň napětí generované na lidském těle musí být < 100 V. Je tím zajištěno, že náboj bude správně sveden a zároveň zaručuje to, že lidský pohyb nebude generovat vyšší náboj než 100 V, který by mohl poškodit elektronické součástky.
Garance kvality
Pokud vybíráte podlahu, je důležité si od výrobce vyžádat technický list podlahy, ve kterém budou deklarovány tyto údaje. Neměli byste se však spokojit jen se samotnými hodnotami. Vyžádejte si od výrobce certifikát od nezávislé zkušebny, která tyto hodnoty potvrdí. Jen tak můžete mít jistotu, že podlaha bude fungovat opravdu správně.
Typy podlah
Jak vybrat ten správný typ podlahy pro svůj prostor? Přinášíme vám přehled více typů podlah, kde porovnáváme jejich přednosti a nevýhody.
1. Akrylátové ESD nátěry
Využívají se jako dočasná vodivá vrstva na jednotlivých pracovištích nebo v EPA prostorách. Jedná se o relativně levné řešení, které ovšem nemá dlouhodobé využití. Je nutné jej po několika letech obnovit.
Plusy:
- nízká cena.
Minusy:
- náročná aplikace,
- krátká životnost,
- časem se snižuje schopnost odvádět elektrický náboj,
- nízká odolnost.
Cena u akrylátových nátěrů je kolem 125 Kč s DPH / m2.
2. Epoxidová ESD podlaha
Epoxidové nátěry jsou oblíbené pro svůj vzhled. Estetické řešení, které je navíc 100% voděodolné a nepropustné. Má to však svoji daň. Aplikace epoxidu není úplně jednoduchá a zvládnou ji jen zkušení mistři. V případě rekonstrukcí podlahy je nutno celý prostor vyprázdnit, teprve poté můžete aplikovat. Odstranění nedostatků souvisejících s neodbornou aplikací je velmi komplikované – často se musí přebrousit a aplikovat znovu. Rovněž není tak odolná jako jiné typy podlah. Odrazovat může také vyšší cena za aplikaci. V případě stěhování provozu podlahu nelze demontovat.
Plusy:
- pěkný vzhled,
- voděodolnost a 100% nepropustnost vody.
Mínusy:
- náročné na zpracování,
- vyšší náklady spojené s náklady na aplikaci,
- nižší odolnost,
- těžší opravitelná lokální poškození,
- nelze přesunout při stěhování na jiné místo,
- nutná dokonale rovná podlaha pro aplikaci,
- nutno aplikovat penetraci na původní podklad.
Přibližná cena za materiál a práci spojenou s aplikací se pohybuje kolem 2 000 Kč/m2 (materiál – 30 kg balení v ceně 9 500 Kč s DPH vystačí na 10 m2; práce cca 1 000 Kč/m2).
3. ESD linoleum
Linoleum je tradiční materiál, který znají téměř všichni. Standardně se prodává v rolích o rozměrech 2 x 20 m a lepí se k podkladní vrstvě. Nabízí širší škálu dekorů, je voděodolné, avšak ne zcela vodě nepropustné. Používá se v nemocnicích, operačních sálech.
Plusy:
- širší škála dekorů,
- vyšší odolnost,
- voděodolnost.
Mínusy:
- náročná pokládka,
- náročná údržba,
- nutné lepení,
- těžko opravitelná lokální poškození,
- nutná rovná podlaha,
- nelze přesouvat.
Cena u tohoto materiálu se pohybuje kolem 1000 Kč s DPH za m2. Je nutné počítat s dodatečnými náklady na lepidlo.
4. PVC ESD dlaždice
V posledních letech stoupá obliba ESD dlaždic. Jednoduchostí pokládky si získaly mnoho příznivců. Při jejich pokládce není zapotřebí lepení, povrch nemusí být 100% rovný a jejich pokládku zvládne téměř každý. Jsou velmi odolné, v případě poškození je možno poškozený kus snadno a rychle vyměnit, snižují hlučnost. Na druhé straně nenabízejí tak širokou škálu dekorů a v nabídce jsou jen základní barvy.
Plusy:
- snadná a rychlá pokládka,
- zvýšená chemická a mechanická odolnost,
- lze klást i po částech během plného provozu,
- snadná údržba a čištění,
- v případě přesunutí provozu lze jednoduše demontovat a přemístit,
- snížení hlučnosti,
- vodivost v celé tloušťce materiálu (většinou 7 mm),
- protiskluzové provedení,
- dlouhá záruka (v případě dlaždic Fortelock až 12 let).
- životnost až do 25 let.
Mínusy:
- omezená nabídka barev – jen základní,
- nutnost aplikovat vodicí pásku,
- relativně vyšší cena.
Cena za PVC ESD dlaždice se pohybuje kolem 2 500 Kč za m2. Výhodou tohoto řešení je, že vám již nevznikají žádné dodatečné náklady na další materiál nebo pokládku – zvládne to každý. Navíc v případě rekonstrukce šetříte obrovské náklady za vyklízení prostoru, což je u jiných řešení nezbytné. Zde můžete klást dlaždice za plného provozu.
Závěr
Při výběru podlahy je nutno brát v úvahu různé parametry, které ovlivňují její výběr. Ať už jsou to finanční možnosti, požadavky na životnost, záruku nebo to, zda se jedná o nový prostor nebo rekonstrukci, vždy je třeba mít na paměti, že zejména v případě podlah je vždy lepší investovat do kvalitní podlahy než později řešit vzniklé problémy. Ty jsou později jen velmi obtížně odstranitelné.
Tip: Údržba
V případě ESD podlah hraje extrémně důležitou roli údržba a v žádném případě by se neměla podceňovat. Tím, že generované napětí přechází z osoby přes obuv a podlahu do zemnícího bodu, je extrémně důležité, aby byla podlaha vždy bez jakýchkoli nečistot. Ty brzdí vodivost systému a mohly by způsobit vyšší odpor nebo dokonce znehodnocení celého systému.
Doporučujeme čištění podlahy každý den, minimálně však 1x za týden. Používat byste měli jen takové prostředky, které jsou určeny k čištění ESD podlah. Jsou to speciální čističe, které nezanechávají na podlaze žádný povlak nebo vosk. Stejně důležité je důkladné čištění po pokládce, které pomůže odstranit nečistoty vzniklé při výrobě, přepravě nebo pokládce.
Pro více informací, technické specifikace nebo individuální nabídku kontaktujte naše odborníky. Pomůžeme vám najít nejlepší podlahové řešení, které splní vaše specifické požadavky.