PVC obstojí i jako průmyslová dlažba
Ať už provozujete průmyslový sklad nebo autoopravnu, ve velkých halách hraje vždy významnou roli podlaha. Měla by se snadno čistit, zvládnout velkou zátěž a dlouho vydržet. PVC dlažba to na rozdíl od jiných alternativ všechno splňuje.
Každý, kdo se chystá opravovat průmyslové podlahy, by měl nejdřív raději přemýšlet, jaká varianta opravy se mu opravdu vyplatí. Nejde jen o cenu, ve hře jsou mnohem důležitější aspekty. Betonová podlaha se dá renovovat různými způsoby a mezi ty nejčastější patří položení PVC dlažby a epoxidový nátěr.
Musí vydržet zátěž a chemikálie
Ve výrobních halách se pohybují vysokozdvižné vozíky, stojí tam těžké stroje a na podlaze se často skladuje materiál. V případě PVC dlažby je proto nutné sáhnout po variantě určené pro vysoké zatížení, která v těžkých provozech bez problémů vydrží přes deset let. Většina firem takovou variantu vyrábí, i Fortelock má dlažbu pro enormní zátěž a to řadu Fortelock Industry. Celou tu dobu je barevně stálá, vlastností polymerní struktury je totiž odolnost vůči většině olejů a kyselin. Jednou za čas postačí vzít vodu, saponát, mop a podlahu vytřít.
Naprosto odlišné vlastnosti, co se týká odolnosti, má epoxidová podlaha, která je v mnohých provozech tolik oblíbená. Ve srovnání s jinými typy podlah je levná, dokonce je možné na ni nakreslit firemní logo. Avšak příliš se nehodí do provozů, kde by mohl projíždět vysokozdvižný vozík, nebo dokonce automobil. U vysokozdvižného vozíku vadí úzká kola, u aut škodí vysoká hmotnost a horké pneumatiky, kvůli kterým se loupe, a chemikálie ji zbarvují. Pokud nezvolíte protiskluzovou úpravu, bude problém i s kluzkým povrchem. To u PVC dlaždic, které jsou vždy vyráběny s hrubým povrchem, nezažijete.
Instalace by měla být snadná a oprava také
Čím větší je hala, tím více bude stát její pokrytí – nejen z hlediska materiálu, ale i práce. Čas potřebný na položení podlahy hraje roli i v tom, na jak dlouho se bude muset přerušit provoz v dané hale. U epoxidové podlahy je potřeba nanést zpravidla tři vrstvy (penetrační pryskyřice, samonivelační vrstva a pak epoxidová pryskyřice). Ta první by měla schnout 24 hodin a podobně dlouho se musí čekat i po nanesení finální vrstvy. A jakmile se stane, že v některé části haly začne nátěr praskat, nezbývá než předělat celou podlahu.
Uložení dlažby Fortelock ve skladu
Pokládka PVC dlažby je oproti tomu značně jednodušší. Dlaždice by měly být 24 hodin před položením uloženy v místnosti, aby se vyrovnala teplota a dlaždice už dál nepracovaly. V případě nerovného povrchu je nutné použít samonivelační hmotu, zaplnit díry a trhliny, ve vlhkých prostorách je dobré přidat i cementový potěr. Nivelace schne pouhých pár hodin. Pak už přichází na řadu dlažba, která se jen pokládá a nelepí, celý proces je velmi rychlý. Schnout nemá co, takže dál není nutné čekat. A kdyby se náhodou stalo, že se jedna dlaždice rozbije, není problém ji samostatně vyměnit.
Plovoucí dlažba z PVC nachází uplatnění v průmyslových halách čím dál častěji. Výhody jsou zřejmé a nevýhoda prakticky jediná – vyšší cena. Každý si musí sám ujasnit, zda se mu investice vyplatí.