Fortemix podporuje ranou péči pro děti s postižením zraku
„Když se nám Anička narodila, nic neukazovalo na to, že bychom si z porodnice neměli vézt domů zdravé miminko. Všechna vyšetření, i ta oční dopadla dobře. Zhruba ve čtyřech týdnech mi začalo být maličko divné, že dcera hodně koulí očima. Nejsem však ten typ, co by hned všechno řešil, a tak jsem si prostě jen řekla, že je každé dítě jiné a tohle se zklidní. Před Vánoci jsem už začala být trochu ve stresu, to jí byly dva měsíce. Bloudivé pohyby očí neustávaly a dcera na nás vůbec nefixovala zrak. Začala jsem trochu hledat na internetu, ale protože tam na mě vykukovaly samé šílené diagnózy, radši jsem toho nechala a vyrazily jsme k očnímu. Pan doktor tady u nás nám nic zvláštního nepověděl a odkázal nás na oční kliniku. Tam paní doktorka Aničku prohlédla, posvítila jí baterkou do očí a řekla, ať kontaktujeme ranou péči. To bylo poprvé, kdy jsme se o rané péči dozvěděli. Věděla jsem, že raná péče má něco společného s dětmi s postižením, ale pořád jsem si říkala, že to snad není náš případ, že to nemůže být pravda. Později nám na magnetické rezonanci mozku potvrdili centrální zrakové postižení. Anička reaguje pouze na ostrý svit, ale v běžném životě se chová a funguje jako zcela nevidomá…“
Takto začíná jeden z příběhů rodin, které se obracejí na Společnost pro ranou péči. Ostravské centrum rané péče, které Fortemix dlouhodobě finančně podporuje, se zaměřuje na pomoc dětem s postižením zraku a jejich rodinám v Moravskoslezském kraji. V loňském roce spolupracovalo ostravské pracoviště rané péče se 103 rodinami z celé severní Moravy.
„Poté, co jsme ranou péči kontaktovali, začala k nám domů dojíždět poradkyně rané péče,“ pokračuje Aniččina maminka. „Sedly jsme si spolu od začátku. Poradkyně rané péče je pro nás bez nadsázky nejdůležitějším člověkem, co se hendikepu Aničky týká. Bez ní, respektive bez služby rané péče, bychom byli vysloveně v pasti. Spoustu věcí si samozřejmě dokážu najít, vyhledat, domyslet, ale pořád jsou věci, které bez praxe a zkušeností získat nejdou. Tím pádem je pro mě zkušená poradkyně ten nejrelevantnější zdroj informací a podpory, který můžu mít. Zároveň vidím, jak dokáže s Aničkou pracovat. Umí jí zaujmout na první dobrou, tuší dopředu, jaké reakce můžou nastat, a vlastně ji nic nepřekvapí. Poradkyně je pro mě důležitá i v tom, že jí můžu svěřit cokoli, co se Aničky týká, a vím, že jsou mé obavy, pocity v bezpečí. Vím, že mě neodsoudí, ale nabídne vždy nějakou pomoc, radu…“
Raná péče je sociální služba určená rodinám dětí od narození do 7 let, které se narodily s postižením nebo závažným onemocněním nebo jsou jimi ohroženy ve svém vývoji, a je pro rodiny zdarma. Pro její využití není potřeba mít stanovenou diagnózu. Je tu pro všechny rodiče, kteří pochybují o správném vývoji svého dítěte a hledají odbornou pomoc a podporu. Poradkyně jezdí do místa bydliště rodiny, což umožňuje pracovat s přirozeným prostředím dítěte, a dítě se může cítit bezpečně ve známém okolí. Každá rodina má svůj individuální plán podpory, v němž si spolu s poradkyní rané péče stanovují cíle, na kterých spolupracují. Rodina si může zapůjčit pomůcky a hračky pro stimulaci vývoje dítěte, stejně tak i odbornou literaturu. Ostravská pobočka Společnosti pro ranou péči také pořádá pro rodiny pobytové výjezdy, setkání, přednášky a semináře, věnuje se také informování lékařů a dalších odborníků o podpoře dětí s hendikepem a jejich rodin.
„Všem rodinám, které se v podobné situaci ocitnou, bych přála, aby je to nedostalo jako rodinu na kolena. Protože si myslím, že k tomu není důvod. Že všechno má řešení, a nakonec i barvy:-) A že dítě potřebuje hlavně fungující zázemí. Přeji, aby rodiče táhli za jeden provaz, aby se kvůli dítěti s postižením nestranili lidí. Doporučuji kontaktovat ranou péči proto, že přináší do rodin obrovskou podporu a klid. Dává informace, které rodiny nedostanou ani od lékařů, ani od učitelů. Konkrétně pro nás je to TOP služba, ale těžko se to popisuje, dokud to člověk nezažije napřímo,“ uzavírá maminka.
Raná péče je rodinám s dětmi s postižením poskytována dle zákona bezplatně a stát rodinám tuto službu garantuje, přesto veřejnoprávní zdroje na pomoc všem potřebným rodinám v regionu nestačí. Dotace Moravskoslezského kraje v loňském roce pokryla pouze 64 procent nákladů na službu a letos se dotace kraje ve srovnání s loňskem ještě snížila, přičemž ceny vstupů, zejména pohonných hmot, energií, stále stoupají. Včasnou pomoc pro všechny klienty tak dokáže ostravská pobočka zajistit jen díky vstřícným donátorům.
Fortemix podpořil ranou péči v roce 2021 částkou 109 000 korun. Celý tým rané péče z Ostravy posílá všem do Fortemixu veliké PODĚKOVÁNÍ za tuto podporu!!!
Více o rané péči na www.ranapece.cz/ostrava/